Projektas „Stabdyk Dabar”
2021-02-15
Dirbtinis intelektas padės atpažinti smurtą
2021-02-15
Rodyti visus

Kaip išmanumas susijęs su smurtu?

2021-01-26  Informacija dalinasi: Dovilė Ru0

Išmanieji įrenginiai, sekimo programėlės, nuotoliu valdomos kameros tapo smurtautojų įrankiais, kurie padeda jiems kontroliuoti aukas.

Paradoksas  – įranga, kuri turi užtikrinti saugumą turi ir išvirkščią pusę, kai patenka į blogą linkinčias rankas. BBC Click portalas pranešė, kad daugiau nei 70 procentų smurto atvejų pastebimas ir technologijų naudojimas smurtui.

„Išeidamas iš namų jis įjungia kamerą, kuri leidžia stebėti  namų prieigas iš nuotolio“, – sakė viena smurtinius santykius išgyvenanti moteris portalui. „Žinoma, galėčiau išimti baterijas, tačiau jis tuomet man sakytų, kad rizikuoju vaikų saugumu“. „Jis nustato visus prisijungimus ir slaptažodžius“, – sakė kita portalo pašnekovė.

Dr. Leonie Tanzer, kurios tyrimų objektas yra  lytis ir išmanieji įrenginiai, sako dažnai pastebinti, kad smurtautojas, kuris dažniausiai yra vyras, yra ir tas asmuo, kuris perka ir naudoja įrenginius. Tapdamas įrenginio naudotoju (admin), jis atima pasirinkimo galimybę iš partnerės.

Kontroliuojami pirkiniai arba atvirkščiai, išlaidos iš bendros sąskaitos dėl kurių nebuvo susitarta – tampa dažna konfliktų priežastimi ir galimybe pademonstruoti savo dominavimą. Informacinių technologijų kompanijos jautriai reaguoja į galimybę išmaniąsias technologijas naudoti blogam tikslui ir sako žinantys, kaip sumažinti tokią riziką. IBM bendrovė paskelbė 5 technologijų kūrimo principus, kurie turėtų saugumo užtikrinimo naštą perkelti nuo naudojo ant kūrėjų, galinčių įvertinti savo produkto naudojimo pasekmes.

Anglijoje ir Velse skinasi kelią įstatymas, kuriame numatomas draudimas sekti ar stebėti išmaniais įrenginiais savo partnerį ar buvusį partnerį.

Taip pat šiame įstatyme apibrėžiamas priverstinis ar kontroliuojantis elgesys pasitelkiant išmaniąsias technologijas. Jei šis įstatymas bus priimtas, jis išplės policijos galias reaguojant į smurtą artimoje aplinkoje.

Kol panašių įstatymų ar jų pataisų Lietuvoje nėra, tenka patiems galvoti, kaip užtikrinti savo saugumą. Todėl kai pirksite kameras tam, kad stebėtumėte, kaip jums būnant darbe elgiasi vaikų auklė ar namų tvarkytoja, pagalvokite ir apie tai, ar tikrai viskuo, ką pati veikiate namuose, norite ir visada norėsite dalytis su partneriu.

Pagalba patyrusiems smurtą:

telefonu 8 700 55516 I; II; III; IV nuo 13:00 iki 16:00

tiesioginio internetinio pokalbio (LiveChat) metu II; III; IV; V nuo 12:00 iki 16:00

SKPC kontaktai Lietuvojespecializuotospagalboscentras.lt