2017-ieji Europos Komisijos skelbiami „Kovos su smurtu prieš moteris” metais
2017-03-01
Rodyti visus

Kokius nuostolius ekonomikai iššaukia smurtas prieš moteris?

Smurto prieš moteris kaina – bauginančiai dideli asmeniniai ir visuomeniniai nuostoliai. Tiesioginiai ir netiesioginiai smurto prieš moteris nuostoliai sulėtiną normalų smurto aukos, jos šeimos, visuomenės ir ekonomikos funkcionavimą.

Tokias nerimą keliančias išvadas pateikia „Metodų, skirtų nustatyti išlaidas dėl smurto lyties pagrindu ES, tyrimas“, kurį atliko Europos lyčių lygybės institutas (EIGE).

„Atitinkamų ES įstatymų kūrėjams skubiai reikalingi kiekybiniai bei kokybiniai duomenys, kurie padėtų nustatyti, kiek iš tiesų kainuoja smurtas prieš moteris. Tyrimo rezultatai rodo, jog būtina skubiai imtis koordinuotų veiksmų, kurie tiek vyrams, tiek moterims padėtų siekti gyvenimo tokioje visuomenėje, kurioje smurtas prieš moteris neegzistuotų“, – teigia EIGE direktorė Virginija Langbakk.

Tiesioginiai nuostoliai, kuriuos patiria smurto auka, yra susiję su medicinine priežiūra, teisinėmis paslaugomis, smurto aukų paramos programomis. Netiesioginiai nuostoliai yra susiję su neigiamu poveikiu ekonomikai ir visuomenei bei ekonominiais nuostoliais, kuriuos patiria auka.

„Dėl smurto susiduriame su labai neigiamomis pasekmėmis tiek visuomenei, tiek ekonomikai, – įsitikinusi V. Langbakk, – smurto aukos dažnai kenčia nuo ilgalaikės fizinės ir psichologinės žalos, kuri trukdo įprastam gyvenimo ritmui ir mažina galimybes dirbti“.

Apskaičiuoti šią kainą yra tam tikras iššūkis dėl to, kad visos ES šalys narės skirtingai matuoja nuostolius, patiriamus dėl smurto prieš moteris. Be to, tikslaus ekonominio, fizinio bei emocinio poveikio, kurį sukelia smurtas prieš moteris, duomenys yra labai riboti. Situaciją apsunkina tai, kad skirtingų ES šalių turimi duomenys nelyginami.

Apskaičiuota, kad Jungtinėje Karalystėje (JK) beveik 13 proc. smurto prieš moteris nuostolių skatina ir ekonominius praradimus, iš jų 87 proc. yra susiję su paslaugų sektoriumi. Daugiausia lėšų skiriama teisinėms, sveikatos priežiūros paslaugoms, socialinei rūpybai. Kitos ES šalys narės šiuo metu yra informuojamos apie JK modeliu grįstus teorinius skaičiavimus palyginimo tikslais. „Metodų, skirtų nustatyti išlaidas dėl smurto lyties pagrindu ES, tyrimas“ buvo atliktas Lankasterio universiteto vyresniųjų mokslinių darbuotojų prof. Sylvia Walby ir Philippa Olive.

Metodų, skirtų nustatyti išlaidas dėl smurto lyties pagrindu ES, tyrimas .

Šaltinis EIGE (The European Institute for Gender Equality) pateikiama informacija

„Lorem modi tempora incidunt ut labore et dolore magnam moditeora incidunt ut labore et dolore magnam.”